IMG 3277

Yaklaşık üç aydır Diyarbakır’a gitmemiştim. Başbakanımızın Sur ziyareti ve toplantıları güzel bir vesile olacaktı. Benim içinde bir gözlem ve mukayese fırsatı doğmuştu. S.Gökçen’den tamamen dolu kalkan uçağımızla Diyarbakır’a inerken karşılaştığımız manzara elem verici idi. Yedi adet resmi cenaze arabası ( şehitler ) kalabalık resmi tören kıtası, Başbakanımızı karşılamak üzere bulunan siyah renkli heybetli bir o kadar araba. Cenazeleri uğurlayanlar da dahil her şey resmi gözüküyordu. Bir gün öncesi yapılan bombalı katliamdan mıdır bilinmez bir kaç şehirden takviye otobüs polis gelmiş, yol güzergahları geçici olarak değiştirilmişti. Şehirde genelde tamamen bir “sessizlik” durumu hakimdi.

Dostlar aldı beni valiliğin önünde bir kafeye götürdü. Sakin ortamda sohbet ettik. Şehir temiz ve düzenli gelişiyor, gelecek için umut vaat ediyordu. Bazı bölgeler Ataşehir’in sıkışık olmayan ferah halini andırıyordu. Dikkatimi walkmenleri ile jogging yapan modern gençler çekti, arkadaşlara sorduğumda bana bunların arasından Surdaki savaşa katılanların da çıktığını ifade ettiler.

Cumayı Yeşil camide kıldık. Bölgenin genel özelliği olduğu üzere cemaatin çoğunluğunu gençler teşkil ediyordu. Oradan Surda ki toplantıya yönelirken yolumuz Dar kapı meydanına düştü. Bu meydan da Şeyh Said ve arkadaşları idam edilmiş. İdam sehpaları ve bunu seyretmeye “eşli” gelen Cumhuriyetimizin o zamanki yönetici elitlerinin tribünlerini bu meydan taşımış. Son olarak Sayın Erdoğan’nın Barzani ve Şivan Perverle birlikte yaptıkları kardeşlik çağrısına bu meydan şahit olmuş. Burada önceden M.Kemal paşa’nın bir heykeli varmış. Heykelin tasvirinde bir elinde kılıcını çekiyor, diğer elinin işaret parmağı ile de karşı tarafı gösteriyormuş. O karşı tarafta da rivayete göre Şeyh Said gömülüymüş. Mezarın üzerinde de 40 yıl boyunca erotik filim oynatan bir sinema mevcutmuş. Sonradan aynı yere bir kaç işletme kurulmuş ama hiçte dikiş tutturamamışlar, halkın söylediğine göre. Şimdi meydan da saat kulesi var. Orduevi de taşınmış.

İnsan düşünmeden edemiyor hala Şeyh Said’in, Bediüzaman Saidi Nursi’nin ve Esad Erbili’nin gömüldükleri yerleri gizlemekle ulusal güvenliğimizi veya birliğimizi mi sağlayacağız ? Tabi ki bu şahsiyetlere saygı göstererek ancak herhangi bir istismarlarına da sebep bırakmadan.

Surda ki toplantıya giderken 3-4 adet güvenlik koridorundan geçtim. Güvenlik görevlileri herkese karşı nezaketli idiler ama halkın güzergahta bulunması adeta imkansızdı. Başbakanın konuşacağı Han’a protokol sorumlusunu desteği ile girebildim. İçeride düzenli bir kalabalık vardı. Hükümet ve parti erkanı ağırlıktaydı. Bölgenin muhafazakarları dahil sivil toplum temsilcilerini gözlerim aradı, bulamadı. Başbakan konuşmasında terör operasyonlarının kararlılıkla süreceğini ve HDP siyasetine açık mesafe konulacağı mesajlarını tekrarladı. Diyarbakır, Toledo (Tuleytula ) ilişkisini adeta Bilim Sanat Vakfında anlatıyormuşçasına zevkle dinlettirdi. Arada KCK’nın Marksist yapısına her muhafazakar siyasetçi gibi entelektüel eleştiriler getirerek bölge halkına mesajlar vermeyi de unutmadı. Sur’un eski ve yeni durum tasarımına ilişkin sunum tatmin edici ve güzeldi, değişik tezviratlara güzel bir cevap verilmiş oldu. Ancak gönül isterdi ki toplantıda muhatap ikna edilmesi gerek insanlar da olabilseydi.

Toplantı prokol ve güvenlik önlemleri doğrultusunda dağılırken, Ak parti il teşkilatından bir arkadaş yanıma geldi tanıştık. Kendisinin MHP kökenli bir Kürt olduğunu ifade etti ve bu toplantıya davet edilen parti teşkilatının % 90 nının çözüm sürecinin tekrar başlatılmasını arzuladıklarını söyledi. Geçmiş dönemde bu sürecin PKK tabanı tarafından devletin egemenlik ve yetki devri süreci olarak, kendilerininse ticaret ve turizmin güvenli olması süreci olarak anlaşıldığını yeni durumda bunlara dikkat edilmesi gerektiğini de ilave etti.

HDP tabanı aydınların bir kısmının ideolojik sarmal bakış açılarında tıkandıklarını gördüm ve ifade ettim. Muhafazakar dostların dergahlarını ziyaret ettim. Genelde Ak parti ve hükümetin bölgede etkin politika yürütebilmesi için parti ve bürokrasi teşkilatlarında eleman seçimine daha dikkat etmesi gerektiğini söylediler.

Gördüğüm kadarı ile bölge muhafazakar STK’ları sorunun çözümünde hak ettikleri yeri alabilmeleri için birkaç hususa dikkat etmeleri gerekiyor ;

Öncelikle kendi aralarında uzlaşmaları, bir araya gelmeleri, ortak bir teorik söylemi geliştirmeleri ve genç tabanlarına sahip çıkmaları gerekmekte.

Bu operasyonların, PKK’nın genç nüfus dışında ki sempatisi ve desteğini yitirmesine neden olduğu ifade edilmekte. Ancak bölge nüfusunun çoğunluğu gençlerden oluştuğu ve son yaşananların  muhafazakar ve liberal Kürtleri de yabancılaştırıp radikalleştirdiğini de görebiliyoruz.

Devlet açısından operasyonların temel hedefi PKK’nın bölgedeki her türlü egemenlik iddiasından vazgeçirmek olmalı. Bu saatten sonra bu daha fazla şehit vermemek için  İmralı ve Rojava üzerinden üretilebilecek bir siyasete ihtiyaç vardır.

 

A.Tarık Çelenk

1961 Erzurum doğumlu. Haydarpaşa Lisesi ve İ.T.Ü’yü bitirdikten sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığında subay olarak nasıp edildi. 1999 yılında Binbaşı rütbesinde istifa etti. Özel sektör ve İSKİ’de yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. 2005-2011 arası Ekopolitik düşünce kuruluşu ile Çatışma çözümleri ve Musul Vilayeti üzerine teorik ve saha çalışmaları yaptı. 2013’de Akil İnsanlar gurubunda görev aldı. 2018-2019 arası Vakıfbank Kültür yayınları kuruluşunda görev alıp Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Türk Sağının Düşünce Atlası, Yüzyıllık Düğüm Musul Vilayeti, Öteki ile uzlaşmanın yolculuğu-Ekopolitik ve Türk Sağı; Mahalle, Kriz ve Kritik kitablarını yayınladı. kitabını yayınladı.

This Post Has 3 Comments

 1. Ergin Öztürk

  Sevgili Tarık abicim, verimli bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. Fikirlerini hep önemsiyorum.

 2. Dicle Su

  1- O meydanın adı Dar kapı değil, Dağkapı.
  2- Barzanili, Şivan Perverli miting orada değil İstasyon Meydanı’nda yapıldı. Ki kendisi Sur’da değil, Bağlar’da.
  3- Bu eksiklere rağmen, yine de çözümü önerdiğiniz için tebrikler.

  1. A.Tarık Çelenk

   Düzeltmeleriniz için teşekkür ederim, bana refakat eden arkadaşımın ki oranın aydınlarındandır bilgilendirmesiydi ama check etmeme gerekirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir